Гармонічні патерни

Гармонічними патернами називають фігури на ціновому графіку, побудовані на основі пропорцій чисел Фібоначчі. Теорія гармонійних патернів була розроблена ще в 30-х роках ХХ століття на основі робіт Гарольда Гартлі та Ларрі Пасавенто. Вважається, що поява на графіку подібних цінових формацій дозволяє з високою точністю розпізнавати розворотні точки і прогнозувати подальший хід ціни. Недоліком торгівлі за цими паттернами є висока суб'єктивність, трейдеру-початківцю часто буває досить важко виявити подібну фігуру і потрібен певний досвід роботи з графіками.

Найбільш популярні гармонічні патерни: АВ = CD, Гартлі, Метелик, Краб, Кажан, Три ходи. Менш популярні: Шифр, Акула та інші. Кожна з них має по два дзеркальні різновиди - бичачий і ведмежий. Основним робочим інструментом для їх виявлення є сітка Фібоначчі. Таймфрейм – будь-який, але чим більший, тим краще.

 

Патерн АВ=CD

Це найпростіша гармонічна модель, побудована на чотирьох точках з позначеннями ABCD.

Характеристики фігури:

 • Хвилі АВ і CD – імпульсні, повністю симетричні одна відносно одної, рівні по довжині та йдуть паралельно
 • Хвиля ВС – корекційна, становить 38.2 - 88.6% (в ідеалі 61.8 - 78.6%) від АВ
 • Точка D знаходиться на відстані 113 - 261.8% від хвилі АВ

Позиція відкривається у точці D. Накладаємо сітку Fibo на ділянку A-D, найближча ціль розміщується на рівні 38.2%, друга – на 61.8%. Стоп-лосс розміщуємо за точкою D, розмір підбираємо індивідуально, але він не повинен бути занадто коротким. Як варіант – одна п'ята від відстані до другої цілі.

 

Три ходи 

Цей патерн по суті є подовженою версією АВ=CD з додаванням ще одного коліна. Друга хвиля досягає 127-161.8% Fibo від першої, третя - стільки ж від другої, корекції - від 61.8 до 78.6%. Фігура повинна бути симетричною, всі імпульсні та корекційні хвилі повинні йти паралельно одна одній та формуватися за рівні проміжки часу. Поява на графіку даного патерну може свідчити про виснаження та уповільнення тренду, після закінчення 3-ї хвилі очікується розворот.

Наступні патерни будуються по 5 опорним точкам, які позначаються XABCD. Кожна з таких фігур за формою нагадує літери М (бичачі моделі) або W (ведмежі моделі), всі вони є розворотними за своєю суттю. Ключовим фактором успіху у застосуванні цих моделей є знаходження точки D – місця, де передбачається розворот ринку, у якому зазвичай здійснюється укладання угоди.

 

Гартлі 

Паттерн Гартлі - це корекційна модель, після завершення формування якої в точці D відбувається завершення корекції та відновлення тренду.

Характеристики фігури:

 • Корекційна хвиля AB = 61.8% від імпульсної хвилі XA
 • BC = 38.2 - 88.6% (частіше 61.8 - 78.6%) від AB
 • CD = 113 - 161.8% від BC
 • Комплекс A-D, в ідеалі, має симетрію та нагадує патерн АВ=CD, він становить 78.6% корекцію від імпульсної хвилі XA

Позиція відкривається у точці D, стоп-лосс розміщуємо за точкою X. Накладаємо сітку Fibo на ділянку A-D, найближча ціль розміщується на рівні 38.2%, друга – на 61.8%, третя – 100% Fibo відносно точки А.

 

Метелик 

 

Фігура відрізняється від Гартлі, в основному, тим, що нога ХА у Метелика коротша, а CD - навпаки, довша.

Характеристики фігури:

 • Корекційна хвиля AB = 78.6% від хвилі XA, відкат глибший, ніж у Гартлі
 • BC = 38.2 - 88.6% (частіше 61.8 - 78.6%) від AB
 • CD = 161.8 - 224% (до 261.8%) від BC
 • Комплекс A-D складає 127.2% від хвилі XA

Накладаємо сітку Fibo на ХА, позицію відкриваємо на рівні розширення 127.2% - у місці розташування точки D. Стоп-лосс розміщуємо за розширенням 161.8% на тій самій сітці. Перша ціль – рівень точки В, друга – рівень точки А.

 

Краб 

Паттерн Краб зовні схожий на Метелика, тільки зі ще більш подовженою ногою CD.

Характеристики фігури:

 • Корекційна хвиля AB = 38.2 - 61.8% від хвилі XA
 • BC = 38.2 - 88.6% (частіше 61.8 - 78.6%) від AB
 • CD = 261.8 - 361.8% від BC
 • Комплекс A-D складає 161.8% від хвилі XA

Накладаємо сітку Fibo на ХА. Коли ціна сягає рівня розширення 161.8% - місця розташування точки D, слід проявити обережність під час входу, оскільки ми відкриваємо позицію проти локального тренду. Краще дочекатися відбою від цього рівня та призупинення руху, а вже потім розміщувати ордер. Стоп-лосс розміщуємо за локальним екстремумом. За аналогією з Метеликом, перша ціль – рівень точки B, друга – рівень точки А.

Цей патерн має різновид – Глибоководний краб. Головна відмінність – корекція АВ глибша, становить 88.6% від ХА. В іншому патерн ідентичний звичайному Крабу.

 

Кажан 

 

Як і у випадку Гартлі, має довшу ногу ХА, ніж CD, але, на відміну від нього, має інші внутрішні співвідношення.

Характеристики фігури:

 • Корекційна хвиля AB = 38.2 - 50% від хвилі XA
 • BC = 38.2 - 88.6% (частіше 61.8 - 78.6%) від AB
 • CD = 161.8 - 261.8% від BC
 • Комплекс A-D складає 88.6% корекцію від хвилі XA

Позиція відкривається у точці D, стоп-лосс розміщуємо за точкою X. Накладаємо сітку Fibo на ділянку A-D, найближча ціль розміщується на рівні 61.8%, друга – на 100% Fibo відносно точки А.