Що таке перенесення позиції або роловер (Rollover)

Ціни на товарні та індексні CFD формуються на основі базових інструментів, якими виступають відповідні біржові ф'ючерсні контракти. А, як відомо, будь-який ф'ючерс є строковим контрактом, що має термін закінчення. Коли наближається дата експірації ф'ючерсного контракту, у ньому починає різко падати ліквідність у зв'язку з масовими закриттями позицій учасниками ф'ючерсного ринку та їх наступним переходом на новий контракт. Докладніше цей момент описаний у розділі про ф'ючерси тут.

До настання експірації xDirect здійснює автоматичне перенесення клієнтських позицій з поточного ф'ючерсу на наступний, більш пізній і ліквідний контракт. Оскільки ціни на контракти з різними термінами експірації відрізняються одна від одної, це призводить до того, що на графіку CFD у терміналі клієнта в моменти перенесення позиції з'являються цінові розриви (гепи). Якщо ціна нового контракту виявиться вищою за поточну (ситуація контанго), то геп буде з розривом вгору або навпаки, геп буде вниз, якщо ціна нового контракту виявиться нижчою (ситуація беквордації). 

Цей процес перенесення позицій з одного контракту на інший називається роловером (Rollover). З метою компенсації можливих торгових результатів, як позитивних, так і негативних, компанія xDirect здійснює коригування позицій. У терміналі Metatrader 4 величина корекції відображається у графі "своп", а на платформі xStation 5 в окремій графі. Коригування позицій по всіх інструментах у компанії xDirect відбувається за планом, графік їх проведення разом з датами по кожному з них можна подивитися тут. Крім того, в стрічці новин публікується інформація щодо розміру коригування в пунктах - очікуване значення безпосередньо перед роловером і фактичне значення наступного дня після нього.

Спробуємо з'ясувати як це працює на прикладі інструменту OIL.WTI. Базовим активом для даного CFD є ф'ючерс на нафту марки WTI з щомісячною експірацією. Припустимо, підходить чергова дата закінчення поточного контракту та відбувається перенесення позицій на наступний контракт, який на 50 пунктів дешевший (беквордація). У торговому терміналі ми побачимо геп вниз на 50 пунктів. Залежно від того, в який бік у нас відкрита позиція (купівля або продаж), величина коригування буде позитивною або негативною. Розглянемо обидві ситуації:

Приклад №1. У нас відкритий 1 лот на покупку OIL.WTI за ціною 90.00. Припустимо, ціна зросла і безпосередньо перед роловером становила 92.00, таким чином наша позиція була у прибутку на 2000 USD (вартість пункту 10 USD помножена на 200 пунктів, як рахувати вартість пунктів див. тут). Після ролловера ми бачимо нову ціну у терміналі на 50 пунктів нижче – 91.50.

Таким чином, наш плаваючий прибуток за позицією зменшився на 500 USD і тепер становить лише 1500 USD. Але цей "збиток" не був отриманий внаслідок ринкових факторів, це лише "паперовий збиток", що виник унаслідок технічної процедури. Щоб компенсувати його брокер нараховує його повний розмір на торговий рахунок. На платформі Metatrader 4 ми у графі "своп" побачимо нарахування 500 USD. Таким чином, сукупний результат за позицією у нас залишився незмінний: 1500 USD Float P/L + 500 USD позитивний своп = 2000 USD.

Приклад №2. Розглянемо зворотну ситуацію – у нас відкрито 1 лот на продаж OIL.WTI за ціною 95.00. Припустимо, ціна впала і безпосередньо перед роловером становила 92.00, таким чином наша позиція була у прибутку на 3000 USD. Після ролловера ми бачимо нову ціну у терміналі на 50 пунктів нижче – 91.50.

Тепер наш плаваючий прибуток за позицією збільшився на 500 USD і становить 3500 USD. Додатково отриманий "прибуток" не є ринковим, він носить суто технічний характер. У цьому випадку брокер здійснює відповідне списання з рахунку. На платформі Metatrader 4 ми у графі "своп" побачимо списання 500 USD. Як бачимо, сукупний результат за позицією залишився незмінний: 3500 USD Float P/L - 500 USD негативний своп = 3000 USD.

Завдяки такій технічній процедурі перенесення позації клієнт нічого не втрачає і не здобуває, але натомість має можливість довгострокового утримання торгових позицій без необхідності щоразу закривати позицію по "старому" контракту та перевідкриватися на "новий".