Маржинальна торгівля, кредитне плече. Розрахунок величини маржі

Маржинальна торгівля (Margin trading) – це торгівля на фінансових ринках, коли брокер надає клієнту кредитне плече, тобто можливість користуватись певною сумою позикових коштів, окрім внесеного на рахунок депозиту. Іншими словами, це здатність укладати угоди на торговому рахунку в обсягах, які значно перевищують розмір власного капіталу.

Кредитне плече (Leverage) - це відношення власних коштів трейдера до загального розміру капіталу, який доступний для відкриття торгових угод. Воно може становити 1:10, 1:20, 1:100 та більше. Наприклад, депозит трейдера дорівнює 1000 USD, а розмір кредитного плеча у брокера – 1:100. У цьому випадку трейдер має можливість укладати угоди не на 1000 USD, а на всі 100 000 USD.

Переваги використання кредитного плеча:

  • дозволяє торгувати на ринку з невеликим капіталом
  • дозволяє укладати великі угоди та отримувати гарний прибуток
  • дозволяє торгувати більшою кількістю інструментів, особливо при невеликому депозиті
  • надає можливість у короткий термін збільшити власний депозит у кілька разів

Ризики при використанні кредитних коштів:

  • високі потенційні доходи прямо пропорційні високим ризикам, зростає ризик серйозного просідання або повної втрати капіталу
  • сприймаючи кредитні кошти як реальні гроші, трейдер (особливо початківець), не маючи навичок управління капіталом, може відкривати позиції на всі доступні кошти, тим самим перевантажуючи рахунок торговими угодами 

 

Основні поняття та визначення у маржинальній торгівлі

Лот (Lot) - стандартний розмір угоди, одиниця купівлі-продажу при торгівлі на ринках FOREX та CFD (контракти на різницю цін). На валютному ринку стандартним лотом вважається позиція номінальним об'ємом 100 000 одиниць базової валюти. Також доступні дрібніші величини – мінілоти 0.1 лот = 10 000 од. базової валюти та мікролоти 0.01 лот = 1000 од. базової валюти.

У випадках CFD базовими інструментами виступають криптовалюты або біржові ф'ючерси на індекси чи товари. Стандартний лот для CFD рівний певній кількості біржового товару, числу ф'ючерсних контрактів або кількості криптовалюти, що визначається брокером та вказується у специфікаціях фінансових інструментів. Наприклад, стандартний лот для інструменту US.100 у компанії xDirect дорівнює 20 ф'ючерсним контрактам на індекс Nasdaq 100, а для інструменту OIL.WTI – 1000 барелів нафти марки WTI.

Маржа (Margin) – це грошова застава, яку брокер блокує на торговому рахунку клієнта в момент відкриття торгової позиції. Сума застави залишається заблокованою на весь час утримання позиції і вивільняється лише при закритті угоди.

Для валютних пар розмір маржі розраховується за такою формулою:

Margin = Volume × Contract Size × Leverage, де

Volume – обсяг угоди у лотах (торговий об'єм), Contract Size – розмір контракту згідно специфікації брокера, Leverage – кредитне плече. Результат розраховується в базовій валюті (вказується на першому місці у валютній парі), а щоб перевести у валюту торгового рахунку, потрібно додатково перерахувати за поточним курсом.

Для CFD-контрактів (товари, індекси, криптовалюти) маржа розраховується таким чином:

Margin = Volume × Contract Size × Leverage × Price, де

Volume – обсяг угоди у лотах (торговий об'єм), Contract Size – розмір контракту згідно специфікації брокера, Leverage – кредитне плече, Price – актуальна ціна CFD. Результат відображається у валюті котирування контракту (вказана у специфікації), а щоб перевести у валюту торгового рахунку, потрібно додатково перерахувати за поточним курсом.

Вільні кошти, вільна маржа (Free Margin) – доступні кошти на рахунку, які можна використовувати для відкриття нових позицій. Розраховується як різниця між Коштами (Equity) та Маржею (Margin).

Free Margin = Equity - Margin

Рівень маржі (Margin Level) – показує відношення Коштів до Маржі. Чим вищим є цей показник, тим більше захищений депозит від примусового закриття угод брокером. Рівень маржі вираховується у відсотках за формулою:

Margin Level = Equity / Margin × 100 %

Маржин-кол (Margin Call) – повідомлення клієнту від брокера про необхідність внести додатковий капітал на торговий рахунок, настає при значному навантаженні на депозит, коли є загроза примусового закриття угод брокером. Повідомлення відображається у торговому терміналі. На цьому етапі брокер просто попереджає інвестора і жодних примусових дій не робить. У компанії xDirect цей рівень встановлено на позначці 50%.

Стоп-аут (Stop Out) - це ситуація, коли брокер примусово закриває позиції трейдера (не всі одразу, а по черзі, починаючи з найбільш збиткової), настає при зниженні рівня маржі до критичної точки. У компанії xDirect цей рівень встановлений на позначці 30%. Це зроблено для того, щоб обмежити втрати трейдера від невдалих угод і щоб вони не перевищили розмір внесеного депозиту.

 

Приклади розрахунку величини маржі (Margin)

Приклад №1. Розрахувати маржу для валютної пари USDCAD (базова валюта - USD). Об'єм 2 лоти (Volume), кредитне плече 1:100 (Leverage), розмір контракту згідно специфікації брокера - 100 000 USD (Contract Size, задається в базовій валюті). Валюта торгового рахунку – USD.

Margin = 2 Lots * 100 000 USD * 1/100 = 2000 USD. Додаткові дії не потрібні, оскільки результат обчислень збігається з валютою торгового рахунку.

Приклад №2. Розрахувати маржу для валютної пари EURUSD (базова валюта - EUR). Об'єм 1.5 лоти, кредитне плече 1:200, розмір контракту згідно специфікації брокера - 100 000 EUR. Валюта торгового рахунку – USD, актуальний курс EURUSD складає 1.12300.

Margin = 1.5 Lots * 100 000 EUR * 1/200 = 750 EUR. Оскільки валютою торгового рахунку є долар США, а результат виходить у євро, то щоб отримати результат у валюті рахунку потрібно 750 EUR перерахувати за актуальним курсом EURUSD: Margin = 750 EUR * 1.12300 = 842.25 USD.

Приклад №3. Розрахувати маржу для US.500. Об'єм 1 лот, розмір CFD-контракту – 50 ф'ючерсних контрактів на індекс S&P500, поточне котирування US.500 становить 4472.6 (Price, валюта котирування контракту – USD), кредитне плече 1:200.

Margin = 1 Lot * 50 * 1/200 * 4472.6 USD = 1118.15 USD.

Приклад №4. Розрахувати маржу для BTCUSD. Об'єм 0.1 лот, розмір контракту – 1 BTC, поточне котирування BTCUSD складає 27600 (валюта котирування - USD), кредитне плече 1:10.

Рішення: Margin = 0.1 Lot * 1 * 1/10 * 27600 USD = 276 USD.