Економічний цикл

Економічні цикли - це коливання ділової активності, що складаються з фаз економічного зростання і спаду, котрі змінюються між собою. Цикли мають певну періодичність, але їх тривалість і амплітуда непостійні і можуть сильно змінюватися в залежності від одного циклу до іншого.

У фазі зростання відбувається загальний приріст економіки в цілому, а також в більшості її галузей. Зростає зайнятість, збільшуються доходи та споживання, ростуть інвестиції у бізнес. У міру того як економічне зростання наближається до свого піку, темпи росту інвестицій, споживання та зайнятості уповільнюються, але залишаються позитивними, в той же час інфляція пришвидшується. Під час спаду (рецесії) все навпаки – відбувається спад економіки, зростає безробіття, знижуються доходи населення і споживання, скорочуються інвестиції у бізнес, знижується інфляція, аж до дефляції. Коли спад досягає мінімуму і економіка починає новий підйом (відновлення), показники економічного росту знову стають позитивними, водночас інфляція є помірною.

 

 

По тривалості фаза зростання зазвичай довша, ніж фаза скорочення. Кожен наступний пік зазвичай знаходиться вище попереднього піку, а кожне дно - вище попереднього дна, таким чином відбувається формування довгострокового висхідного економічного тренду. Основний критерій визначення фази – послідовне зростання (або зниження) ВВП протягом двох кварталів поспіль.

Основні характеристики кожної фази:

Фаза

Зростання (Growth)

Пік (Peak)

Спад (Recession)

Дно (Trough)

Опис

Підйом економічної активностіи

Найвища точка економічного підйому, уповільнення росту

Зниження ділової активності

Найнижча точка економічного спаду, початок відновлення

ВВП

Зростання ВВП з прискоренням

Зростання ВВП уповільнюється, але залишається позитивним

Негативні значення ВВП

Негативні значення ВВП змінюються на позитивні

Ринок праці

Скорочується рівень безробіття, зростають темпи найму робочої сили

Рівень безробіття низький, але темпи найму скорочуються

Зростає рівень безробіття

Безробіття високе, але зростає понаднормова і тимчасова зайнятість

Споживчі витрати

Зростають з прискоренням

Зростають, але темпи знижуються

Скорочуються

Низькі, починають поступово зростати

Інвестиції в бізнес, промислове виробництво

Зростають, розширюються виробничі потужності

Уповільнення росту, початок скорочення

Скорочуються

Низькі, але з поступовим збільшенням

Інфляція

Зростає

Максимальний рівень росту, пік інфляції

Скорочується, аж до дефляції

Низька

Розпізнавання фази економічного циклу є дуже важливим при визначенні довгострокових тенденцій цін на різні активи. Фаза економічного зростання зазвичай супроводжується зростанням цін на акції, нерухомість, сировинні товари, а також зростанням відсоткових ставок і дохідності облігацій, зміцненням національної валюти. В періоди рецесії найчастіше спостерігається зниження фондових індексів, цін на нерухомість і цін на сировину, а також скорочення відсоткових ставок і дохідності облігацій, послаблення курсу національної валюти.