Двосторонні графічні фігури
Перш за все варто зауважити, що будь-яка графічна формація, в залежності від обставин, може виступати як фігурою продовження існуючого тренду так і розворотною моделлю. Наприклад, прямокутник в класичному аналізі вважається фігурою продовження тренду, але він може перетворитися в розворотну модель, якщо ціна припиняє йти за трендом і розвертається в зворотньому напрямку. В цьому випадку ми будемо мати справу з формацією "подвійна (потрійна) вершина" або "подвійне (потрійне) дно". І навпаки, класична розворотна модель "голова і плечі" може стати фігурою продовження за певних умов, хоча це доволі рідкісний випадок.
Щоб визначити чи є фігура розворотною або фігурою продовження тренду, потрібно проаналізувати декілька складових: 1) поведінку ціни перед формуванням фігури, 2) геометрію самої фігури, 3) пробиття фігури і вихід ціни з неї. Особливо важливим є останній пункт, оскільки він завершує формування фігури і визначає подальшу динаміку ціни.
В попередніх главах ми описували формації, що вказували з великою ймовірністю або на продовження тренду, або на його розворот. У цій главі розглянемо двосторонні моделі, які можуть бути як розворотними, так і моделями продовження тренду.
Трикутник (Triangle) – графічна фігура з чіткими межами та діапазоном, що поступово звужується. За цими межами можна провести лінії підтримки та опору, що йдуть в різних напрямках (одна вниз, друга вверх) назустріч одна одній. Якщо трикутник має відносно невеликі розміри і перед ним спостерігався сильний імпульсний рух, то в такому випадку маємо модель продовження "Вимпел".
В залежності від геометричної форми розрізняють наступні види трикутників:
- Висхідний - з горизонтальною (або близькою до неї) верхньою межею, ціна поступово притискається до рівня опору.
- Низхідний - з горизонтальною (або близькою до неї) нижньою межею, ціна поступово притискається до рівня підтримки
- Симетричний - з приблизно однаковим нахилом меж одна відносно одної
У всіх випадках попередня цінова динаміка не принципова, але дуже важливий майбутній вихід ціни із трикутника. Ціна частіше за все пробиває ту межу, яка розташована горизонтально, або більш пологу межу, якщо трикутник не формує чіткий рівень.
Трикутники відносяться до двосторонніх фігур, а це означає, що можлива торгівля в будь-яку із сторін пробою. Тим не менш, краще і надійніше торгувати в сторону пробою горизонтального рівня - пробиття вверх висхідного трикутника (1) чи пробиття вниз низхідного трикутника (3). Варіанти по типу (2) з виходом ціни в протилежну від рівня сторону використовуються рідше. Торгівля у випадку симетричного трикутника (4) можлива в обидві сторони, в залежності від того куди буде пробиття. У всіх випадках відпрацювання відбувається приблизно на висоту трикутника. Стоп-лосс розміщуємо за локальний екстремум.
Клин (Wage) – фігура, що займає важливе місце в технічному аналізі цінового графіку. Діапазон фігури поступово звужується від її основи до вершини, зверху і знизу можна побудувати лінії підтримки і опору, які йдуть в одному напрямку, на відміну від трикутника, де напрямок ліній протилежний. Межі клина непаралельні одна одній, як у випадку з прапорами, а сходяться ближче до вершини.
Клин може бути як фігурою продовження, так і фігурою розвороту, все залежить від того куди він направлений відносно попереднього трендового руху. Якщо клин направлений проти основного тренду то такий клин виступає в ролі фігури продовження. Бичача модель - це низхідний клин при висхідному тренді (1), ведмежий - висхідний клин при низхідному тренді. По аналогії з прямокутниками, прапорами і вимпелами, перед таким клином має бути "ручка" - ділянка вираженого тренду. Відпрацьовується дана фігура за тими самими правилами - входимо при пробої межі в сторону продовження тренду, стоп-лосс виставляємо за протилежною межею фігури, перша ціль - висота фігури, наступна - 80-100% від висоти "ручки".
Якщо клин йде в одному напрямку з діючим трендом, що, по суті, є його уповільненням з одночасним звуженням діапазону коливань, то така модель вказує на майбутній розворот. Бичача модель - низхідний клин при низхідному тренді (3), ведмежий - висхідний клин при висхідному тренді (4). Після пробиття ціною відповідної межі зазвичай йде відпрацювання на висоту основи клина, але такі позиції більш ризиковані, оскільки відкриваються проти тренду.
Формації, що розширюються - сюди відносять трикутник, що розширюється (межі йдуть в різних напрямках і розходяться) та клин, що розширюється (межі йдуть в одному напрямку, але під різними кутами і теж розходяться). Ці фігури є дзеркальним відображенням звичайних трикутників і клинів, тільки перевернуті справа наліво. Передбачити подальший хід ціни після появи даних моделей доволі важко, тому вони не використовуються для торгівлі.