Товарно-сировинні ринки. Ф'ючерси та CFD

Товарний ринок (Commodity Market) - ринок, на якому продаються та купуються стандартизовані, однорідні по якості та легко взаємозамінні товари (так звані біржові товари), ціна на які постійно змінюється в залежності від попиту та пропозиції. На товарних біржах нині у світі торгуються близько 100 біржових товарів. Всі ці товари можна об'єднати у такі групи:

  • дорогоцінні та кольорові метали: золото, срібло, платина, паладій, мідь, алюміній, свинець, цинк, олово, нікель
  • енергетична сировина: нафту, газ, мазут, дизельне паливо, бензин
  • сільськогосподарські товари та продукти їх переробки: пшениця, кукурудза, овес, жито, ячмінь, рис, бавовна, соя, соєва олія, цукор, кава, какао-боби, концентрат апельсинового соку
  • м'ясо і жива худоба: бекон, велика рогата худоба, живі свині
  • промислова сировина: каучук, пиломатеріали та інші

Біржові товари можуть торгуватися на умовах спот-ринку з негайним виконанням угоди або строкового ринку з виконанням у майбутньому. На товарно-сировинних майданчиках найчастіше йдеться мова саме про строковий ринок, де торгівля ведеться не самими товарами, а похідними інструментами на них, такими як ф'ючерси та опціони.

Ф'ючерсний контракт — похідний фінансовий інструмент, стандартний строковий біржовий контракт купівлі-продажу базового активу, під час укладання якого сторони (продавець і покупець) домовляються лише про його ціну (котирування на біржі) і терміні поставки (дата експірації). Всі інші параметри, такі як кількість, якість, упаковка, маркування, тощо є стандартизованими та заздалегідь обумовлені у специфікації біржового контракту. На всіх сучасних біржах, у разі купівлі-продажу ф'ючерсу необов'язково чекати на дату експірації, можна закрити свою позицію будь-якої миті під час біржової сесії.

Існує два види ф'ючерсів:

  • Поставковий ф'ючерс - передбачає, що на дату виконання контракту покупець зобов'язаний купити, а продавець продати встановлену у специфікації кількість базового активу. Постачання здійснюється за розрахунковою ціною, зафіксованою на останню дату торгів.
  • Розрахунковий (безпоставковий) - ф'ючерс передбачає, що між учасниками відбудуться лише грошові розрахунки у сумі, що становить різницю між ціною контракту та фактичною ціною активу на дату виконання контракту без фізичного постачання базового активу. Більшість ф'ючерсів у світі є безпоставковими.

Основними призначеннями ф'ючерсів є:

  • Ціноутворення – на підставі попиту та пропозиції відбувається формування ринкової ціни на базовий актив
  • Хеджування ризиків – страхування від можливих несприятливих змін ціни у майбутньому, актуально для реальних виробників чи споживачів
  • Спекуляції – отримання прибутку від коливань біржових цін

Базовими активами ф'ючерсного контртакту можуть бути будь-які фінансові чи нефінансові активи, такі як валюти, біржові товари, індекси, облігації чи криптовалюти, але від самого початку ф'ючерси створювалися саме як інструмент товарно-сировинного ринку. Ф'ючерсний контракт з'являється у той момент, коли дві сторони - покупець і продавець, укладають між собою угоду на біржі за певною ціною. Кількість таких контрактів з однаковими специфікаціями, які одночасно присутні на ринку за певним інструментом, називається відкритим інтересом.

На біржі одночасно торгуються багато ф'ючерсних контрактів з різними термінами закінчення по одному і тому самому інструменту. Найбільш активним, де зосереджені найбільші обсяги торгів, як правило, є поточний контракт із найближчою датою експірації. По мірі наближення до цієї дати відбувається поступовий спад активності та перехід усіх трейдерів з поточного контракту на наступний з перевідкриттям торгових позицій (закриттям позицій у поточному контракті та відкриттям у новому). Такий перехід з одного ф'ючерсу на інший з більш пізньою датою експірації називають роловером.

Ціни на ф'ючерсні контракти з різними датами експірації часто також будуть відрізнятися. Ситуація, коли ціна майбутнього контракту перевищує ціну поточного називається контанго, а зворотна ситуація, коли більш пізній контракт дешевше поточного називається беквордацією.

Основними товарно-сировинними біржами світу є:

  • CME (Chicago Mercantile Exchange) - Чиказька товарна біржа
  • LME (London Metal Exchange) – Лондонська біржа металів
  • TOCOM (Tokyo Commodity Exchange) - Токійська товарна біржа
  • NYMEX (New-York Mercantile Exchange) – Нью-Йоркська товарна біржа
  • ICE (Intercontinental Exchange) – біржова мережа, що складається з майданчиків США, Канади та Європи

CFD (Contract for Difference) - контракт на різницю цін, угода між сторонами про виплату різниці у цінах активу між відкриттям угоди та її закриттям. Даний фінансовий інструмент дуже популярний серед трейдерів, у якості базового активу для CFD може бути будь-який інструмент. На відміну від ф'ючерсів, CFD є позабіржовими інструментами (ОТС), вони не мають термінів експірації, не передбачено постачання базового активу. Якщо йдеться про торгівлю товарно-сировинними інструментами, то трейдинг CFD має перевагу над ф'ючерсами в тому, що немає необхідності перевідкривати позицію щоразу, коли черговий ф'ючерсний контракт підходить до дати закінчення, роловер по CFD відбувається автоматично.