Криптовалютні ринки і технологія блокчейн

Криптовалюта (Сryptocurrency) - це цифрова валюта, яка, на відміну від звичних нам фіатних грошей, не має фізичного втілення. Префікс «крипто» означає, що вона створена за допомогою технології шифрування, яка унеможливлює її крадіжку або підробку. Основними перевагами криптовалют виступають їхня незалежність та децентралізація, вони не контролюються фінансовими інститутами чи урядами, на відміну від класичних валют, таких як долар США чи Євро.

Епоха криптовалют почалась 2009 ріку, коли вперше було опубліковано протокол та принцип роботи платіжної системи на основі однорангової пірингової мережі. Криптовалюта, створена на основі даного протоколу, отримала назву Біткоїн (Bitcoin), а її творцем вважається Сатоші Накамото, який і опублікував даний файл. Чи є він реальною людиною, чи це група програмістів досі невідомо.

Основу будь-якої криптовалюти складає технологія блокчейн (blockchain) – децентралізована база даних чи розподілений реєстр, організований у вигляді ланцюжка послідовних блоків даних, пов'язаних між собою за допомогою криптографічних методів. Копії реєстру зберігаються одночасно на багатьох пристроях (тому він і називається розподіленим), завдяки чому досягається його стійкість до зламування. Крім того, кожна транзакція перед тим, як буде додана в блок, перевіряється з використанням методу верифікації, такого як PоW (Proof of Work - доказ роботи) чи PoS (Proof of Stake - підтвердження частки володіння). Основними атрибутами блокчейна є незмінність, децентралізація та анонімність. Процес зміни алгоритмів існуючого блокчейна чи правил роботи його мережі називається форком (відгалуженням), а результатом цієї процедури часто є поява нової криптовалюти.

Так як криптовалюти не мають якогось центрального органу управління, то вся система побудована на користувачах самих криптовалют. Кожен запущений комп'ютер є частиною цієї системи, а мільйони таких комп'ютерів формують децентралізовану мережу. Для підтримки роботи цієї мережі потрібні обчислювальні потужності її учасників, які необхідні для підтвердження транзакцій, створення блоків та для будь-яких інших технічних потреб. Процес, під час якого відбувається верифікація транзакцій і додавання їх у блокчейн називається майнінгом, він зазвичай супроводжується вирішенням складних криптографічних задач. За свої зусилля щодо їх вирішення учасники-майнери одержують винагороду у вигляді певної кількості криптовалюти.

Купівля та продаж криптовалют відбувається на крипторинках, принципи роботи яких аналогічні класичним фінансовим ринкам. Вони також бувають двох типів – первинний та вторинний. На первинному крипторинку відбувається початкове розміщення криптовалютних активів, таких як токени або цифрові монети. Компанії використовують продаж токенів як альтернативний спосіб залучення капіталу. Цей процес відомий як первинна пропозиція монет – ICO, близька за змістом з IPO на фондовому ринку. Обмін або продаж криптовалютних активів, які вже були випущені раніше, відбуваються на вторинному ринку. Основними операторами вторинного криптовалютного ринку є спеціалізовані криптовалютні біржі. Залежно від технічної структури їх можна поділити на централізовані (CEX) та децентралізовані (DEX).

На централізованих біржах (CEX) сама платформа виступає посередником між трейдерами. Фактично користувачі CEX не взаємодіють безпосередньо один з одним при обміні криптовалют або фіатних валют, натомість вони вносять свої кошти (депозит) на біржу, а біржа бере на себе функції щодо зберігання та розподілу цих активів.

Децентралізовані біржі (DEX) – це онлайн-платформи, де продавці та покупці взаємодіють безпосередньо між собою через однорангову P2P-систему торгівлі криптовалютою. DEX-біржі не займаються зберіганням активів, не контролюються якоюсь окремою компанією, а регулюються консенсусом більшості учасників мережі.

В даний час існують тисячі різних криптовалют, одні дуже популярні і мають капіталізацію в мільярди доларів, інші не становлять жодної цінностіі. Нижче представлені деякі найвідоміші криптовалюти у світі.

Криптовалюта

Описання

Bitcoin (BTC)

Найперша, найвідоміша та найбільша за капіталізацією криптовалюта, створена у 2009 році. Біткоїн ще називають «цифровим золотом», який є бенчмарком для всього криптовалютного ринку. Багато установ у світі його приймають як оплату.

Ethereum (ETH) 

Створений у 2015 році на основі ідей В. Бутеріна і швидко став другою за капіталізацією криптовалютою. Використовується для створення смарт-контрактів та багатьох складних децентралізованих програм (DApps). Блокчейн Ethereum є платформою для більшості ICO.

Tether (USDT) 

Стейблкоїн, прив'язаний до долара США фіксованим співвідношенням 1 до 1. Був випущений компанією Tether Limited у 2015 році.

Litecoin (LTC) 

Криптовалюта, створена в 2011 році як «полегшена» версія біткоїну, що відрізняється вищою швидкістю виконання транзакцій. Litecoin часто використовується як тестова мережа для біткоїна, тобто розробники можуть тестувати нові функції Litecoin, перш ніж впроваджувати їх у Bitcoin.
Bitcoin Cash (BCH) З'явився у 2017 році як хардфорк (відгалуження) оригінального біткоїну з метою подолання деяких технічних обмежень. Насамперед, BCH має збільшений розмір блоку, що сприяє більш швидким та дешевим транзакціям.
Cardano (ADA) Платформа для створення смарт-контрактів та DApps, створена у 2015 році Чарльзом Хоскінсоном, одним із співзасновників Ethereum. Використовує алгоритм консенсусу PoS, відрізняється підвищеною енергоефективністю, масштабованістю та пропускною здатністю.
Tron (TRX) Блокчейн-платформа для створення смарт-контрактів та DApps. Була заснована у 2014 році Джастіном Саном та замислювалась як глобальна система розважального контенту на базі блокчейн. Спочатку це був токен ERC-20 на базі Ethereum, який у 2018 році перейшов на свій блокчейн.
Monero (XMR) Криптовалюта на основі протоколу CryptoNote, орієнтована на підвищену конфіденційність транзакцій. Одна з найпопулярніших монет у мережі Darknet. З'явилася 18 квітня 2014 року як форк Bytecoin.
Dash (DASH) Заснована в 2014 році під назвою XCoin, потім була перейменована на Darkcoin, а з 2015 року отримала сучасну назву Dash. Криптовалюта створювалася як форк біткоїну, з основних переваг можна виділити такі: висока захищеність, менш енерговитратний майнінг порівняно з біткоїном, миттєве підтвердження транцакцій, високий рівень децентралізації.
Dogecoin (DOGE) 

Перша «мемна» криптовалюта, створена у 2013 році на основі інтернет-мему, пов'язаного з собакою. Спочатку замислювалася як невинний експеримент, будучи по суті форком лайткоїну. Вирізняється підвищеною швидкістю обробки транзакцій та низькими комісіями. Особливий спалах популярності Dogecoin пов'язують з інтересом з боку Ілона Маска.

Ripple (XRP) Проект був представлений широкому загалу в 2012 році як платіжний протокол для банківської системи і позиціонувався як більш зручна, дешева та швидкісна альтернатива SWIFT. Завдяки своїм властивостям блокчейн Ripple зараз став використовуватися багатьма великими банками світу.
Stellar (XLM) 

Проект заснований у 2014 році Джедом Маккалебом, співзасновником Ripple. Це блокчейн-мережа з відкритим кодом, створена для дешевих, безпечних та високошвидкісних міжнародних платежів між приватними особами та організаціями. На даний момент блокчейн Stellar використовують для грошових переказів по всьому світу такі компанії як MoneyGram, IBM World Wire та багато інших.

EOS (EOS) Блокчейн-проект, представлений у 2017 році компанією Block.one. Його відмінною рисою є надшвидкісна пропускна здатність, EOS може обробляти тисячі транзакцій за секунду, що робить його одним із найшвидших блокчейн-протоколів. Крім того, він дозволяє користувачам не платити комісію під час відправки, а розробникам створювати гнучкі смарт-контракти.
Binance Coin (BNB) 

Це власний токен криптобіржі Binance, однієї з найбільших платформ для купівлі, продажу та зберігання криптовалют. BNB можна використовувати для оплати комісій на платформі Binance, а також для купівлі інших криптовалют.