Торгові системи: основні поняття, класифікація, торговий план

Торгова система – це набір правил, які описують умови відкриття та закриття угоди, а також супровід відкритої позиції. Ці правила необхідні для систематизації торгівлі та відповідають на питання коли торгувати, а коли утриматися, якими інструментами торгувати, на якому таймфреймі, за якими критеріями відбувається відкриття та закриття торгових позицій, як супроводжувати відкриті угоди та яким об’ємом входити в ринок. Торгова система дозволяє автоматизувати рішення та за умови чіткого їх дотримання виключити емоції з процесу. Це дає можливість контролювати ризики та розумно керувати своїм капіталом під час здійснення угод.

Кожна торгова система повинна містити такі компоненти:

  • Торгова ідея - логічний фундамент системи, заснований на закономірностях у поведінці ринку. Цей пункт покликаний відповісти на запитання, чому в принципі наша торгова система має працювати.
  • Інструменти для торгівлі – це можуть бути валютні пари, інструменти фондового чи товарно-сировинного ринку. Системи можуть бути універсальними і одночасно застосовуватися на багатьох ринках.
  • Вибір таймфрейму – період графіка, на якому проводиться аналіз. Можливе поєднання різних ТФ.
  • Інструменти для аналізу – це можуть бути технічні рівні та лінії, графічні патерни, індикатори, фундаментальні фактори (використовуються при торгівлі на новинах) та інші. Найчастіше застосовується поєднання тих чи інших інструментів. Тут важливо не перебрати – багато не означає добре. Як правило, прості системи набагато ефективніші, ніж надто складні.
  • Правила входу – набір критеріїв відкриття торгової угоди, яким типом ордера – ринковим чи відкладеним, правила постановки наказу стоп-лосс.
  • Супровід відкритої позиції – модифікація параметрів відкритої угоди залежно від подальшої поведінки ринку. Можуть включати перенесення SL у беззбиток, часткову фіксацію прибутку, дострокове закриття позиції тощо.
  • Правила виходу – за стоп-лоссом, тейк-профітом або за певним сигналом.
  • Ризик-менеджмент - набір правил управління капіталом з метою обмеження торговельного ризику.

Власне кажучи, описані вище пункти є торговим планом, без якого уявити прибуткову торгівлю неможливо.

 

Класифікація торгових систем

За ступенем автоматизації:

  • Аналітичні ТС – торгові рішення приймаються на основі аналізу та досвіду людини-трейдера. Цей підхід дуже важко формалізувати і запрограмувати в машинний код. До таких відносять системи, засновані на застосуванні технічних ліній та рівнів, на хвильовому аналізі, складних графічних патернах, аналізі фундаментальних факторів тощо. Перевагами таких систем є їх гнучкість та творча складова. Але разом з тим вони сильно залежать від досвіду трейдера і від суто людських факторів, таких як емоції та наявність часу. У таких системах дуже багато суб'єктивного, адже немає чітких і однозначних правил побудови хвиль чи технічних ліній.
  • Механічні (алгоритмічні) ТС – набір жорстких формальних правил, що виключають будь-які різночитання та неоднозначності. Такі системи є чітким торговим алгоритмом, який може бути за бажання реалізований у формі машинного коду. У цьому випадку йдеться про торгову програму або радника (expert advisor). Плюсами таких систем є їхня беземоційність, неупередженість, цілодобова робота, можливість бектестування та аналізу на історії. З мінусів – механічна ТС чи робот не може адекватно реагувати на зміни ринку та на фон новин.
  • Напівавтоматичні ТС – поєднують у собі ознаки перших та других. Найчастіше реалізуються у вигляді, коли торгова програма просто видає сигнали, а остаточне рішення приймає трейдер після їх оцінки.

Важко відповісти які ТС працюють ефективніше, до того ж з часом завдяки розвитку систем штучного інтелекту все більше торгових ідей піддаються автоматизації.

За методом аналізу:

  • Системи, що ґрунтуються на фундаментальному аналізі – торгове рішення приймається на основі геополітичних чи економічних факторів (ВВП, відсоткові ставки, інфляція, промислове виробництво, роздрібні продажі тощо). Тут, швидше, йдеться мова про інвестування чи довгостроковий трейдинг.
  • Системи, що ґрунтуються на технічному аналізі – рішення приймається на основі технічного аналізу цінового графіка.
  • Поєднання ФА та ТА – торгуємо при настанні певної фундаментальної ситуації, конкретний вхід здійснюємо на основі даних ТА.

За частотою укладання угод (часу утримання):

  • HFT (High Frequency Trading) – тисячі та десятки тисяч угод на день, торгівля ведеться за допомогою спеціалізованого ПЗ та інфраструктури. Пересічному інвестору метод недоступний.
  • Скальпінг - десятки та сотні угод на день, торгівля ведеться на дрібних ТФ, час утримання від секунд до хвилин.
  • Внутрішньоденна торгівля – зазвичай до 10 угод на день. Позиції утримуються від хвилин до годин і закриваються того ж дня без перенесення на наступну торгову сесію. Аналіз ведеться на М5-Н1.
  • Свінг-торгівля - позиції можуть утримуватися більше одного дня, можливо від однієї до десяти угод на місяць. Аналіз, як правило, ведеться на денному та годинному ТФ.
  • Позиційна торгівля – зазвичай укладаються кілька середньострокових угод на рік, робота ведеться на великих ТФ – денному чи тижневому.
  • Довгострокове інвестування – це вже скоріше, не про трейдинг, а про портфельні інвестиції. Позиції укладаються терміном на роки.

За стилем торгівлі:

  • Трендова – позиційна торгівля у напрямку чинного тренду. Суть підходу - увійти в початковий момент зародження тренду і вийти ближче до його завершення, взяти більшу частину трендового ходу. Угоди укладаються нечасто, стоп-лосси виставляються на великій відстані, система дає гарний прибуток лише у часи виражених затяжних трендових рухів.
  • Корекційна – торгівля також ведеться у напрямку чинного тренду. На відміну від попереднього підходу, тут ми не намагаємось захопити весь тренд, а входимо в момент закінчення корекції та закриваємо угоду перед наступною корекцією. Частота входів зростає, величина стоп-лосс скорочується.
  • Торгівля на відбій від рівнів – зазвичай застосовується на спокійному ринку всередині діапазону між сформованими рівнями підтримки та опору.
  • Торгівля на прорив рівня – імпульсна торгівля у напрямку пробою рівня підтримки чи опору. Досить часто застосовується при торгівлі на вихід за межі діапазону.
  • Торгівля на розворот тренду - найбільш складний та ризикований вид торгівлі, який передбачає визначення моменту розвороту з метою увійти в ринок на початку зародження нового тренду.

Наявність торгової системи – необхідна складова успішного трейдингу. При цьому важлива не лише сама система, а й те, як вона відповідає вашій психології. Під час створення власної ТС необхідно брати до уваги індивідуальні особливості – темперамент, толерантність до ризику, наявність часу тощо.