Фази ринку: тренд, флет, корекція

Один з постулатів теорії Доу стверджує, що рухи цін підпорядковані тенденціям. Іншими словами, ринкові котирування завжди кудись рухаються - або йдуть вверх, або вниз, або коливаються в якомусь діапазоні. Відповідно, на ринку можна умовно виділити наступні фази чи стадії:

Фаза спрямованого руху або тренд - чітко виражений рух котирувань фінансового активу в конкретному напрямку - зростання або падіння. В рамках даної фази розрізняють імпульсний рух (1) - хід ціни в напрямку тренду, і корекційний рух (2) - хід ціни в зворотньому від основного тренду напрямку, його ще називають "відкат" або "корекція".

Фаза бокового руху або флет - стан ринку (3), коли ціна знаходиться у певному діапазоні коливань (ціновому коридорі) і не спостерігається чітко вираженого руху ціни вверх або вниз. Його ще називають "боковий тренд", "діапазон", "консолідація".

 

Види трендів

Висхідний тренд (бичачий) - спостерігається при зростанні ціни актива, на графіку визначається тоді, коли кожні нові локальні максимуми і мінімуми формуються вище попередніх (1).

Низхідний тренд (ведмежий) - спостерігається при падінні ціни вниз і визначається на графіку тоді, коли кожні нові локальні максимуми і мінімуми формуються нижче попередніх (2).

 

Сила і надійність тренду

Тренд - твій друг! Так стверджує головна трейдерська мудрість. Для успішного трейдингу важливо вміти вчасно розпізнавати сильні та надійні тренди.

Сила тренду - показує наскільки тривалим і стабільним є рух ціни у певному напрямку на всіх або найбільш важливих таймфреймах (W1, D1, H4, Н1). Існує велика кількість різноманітних індикаторів та інших інструментів технічного аналізу для визначення сили тренду. До ознак, що підтверджують наявність сильного і значущого тренду можна віднести:

  • Тренд має бути очевидним. Найпростішим методом визначення сили тренду є простий погляд на графік. Якщо Ви бачите чіткий і яскраво виражений тренд, це є першою ознакою того, що він є надійним.
  • Тренд має бути технічним з чітко визначеними екстремумами - максимальними і мінімальними точками, де відбувалися локальні розвороти ринку. Ідеальний тренд - той, що формує спрямований рівновіддалений канал.
  • Кут нахилу в районі 45±10°. Занадто стрімкі тренди з кутом нахилу понад 60° рідко бувають довготривалими і технічними. З іншої сторони, невеликий кут нахилу - 30° і менше, свідчить про слабкість тренду, і в таких трендах рідко виходить добре заробити.

 

Боковий рух, флет

Більшу частину часу ринки перебувають в спокійному стані, коли зміна котирувань відбувається в рамках обмеженого цінового діапазона без чітко вираженої направленої тенденції. На графіку такі діапазони чи бокові тренди можуть виглядати по-різному. В залежності від форми цінового діапазона виділяють декілька їх типів:

  • Прямокутний - має чітко виражені верхню та нижню межі, рух ціни відбувається в рамках горизонтального рівновіддаленого коридору (1).
  • Трикутний - по формі нагадує трикутник, розмах цінових коливань поступово звужується (2).
  • Похилий - по формі часто нагадує прямокутник, але має слабко виражений висхідний чи низхідний нахил, котрий не дотягує до того, щоб вважатися повноцінним трендом (3).
  • Невизначеної форми - мабуть, найчастіший варіант, коли немає можливості провести чіткі технічні межі (4).

Для трейдингу краще за все підходять прямокутні і трикутні консолідації з чітко вираженими межами, у всіх інших випадках краще утриматися.