Управління капіталом ІІ. Правила та рекомендації

Не має значення скільки зараз на вашому балансі – 100, 200 або 1000% від початкового депозиту, тому що просідання у 100% гарантовано обнуляє ваш рахунок! Щоб вийти з просідання в 20% і повернутися на колишній рівень, потрібно отримати дохідність вже 25%. Справді, якщо був початковий депозит $1000, то просадка в 20% знизить його до $800, а щоб повернутися назад до $1000 потрібно заробити ті ж $200, що становлять 25% від $800 – ефект зниження бази для розрахунку. Аналогічно, якщо просідання становить 50%, то для повернення потрібна дохідність аж у 100%. Відсоток, необхідний для відновлення рахунку після просідання завжди перевищує величину просідання – у цьому суть асиметричного впливу важеля чи ефекту ставки зниження.

 

Таблиця та графік вище наочно показують наскільки важливо у процесі торгівлі контролювати просідання – зі збільшенням його глибини, необхідна дохідність та зусилля щодо відновлення рахунку зростають експоненційно. Найефективніший спосіб недопущення глибоких просадок – контролювати ризик у кожній угоді, тобто використовувати метод фіксованого ризику. Нижче представлена таблиця, яка демонструє як серія збиткових угод може «вбити» ваш депозит при високому рівні ризику на угоду, і, навпаки, при низькому рівні навіть дуже затяжна серія збитків дозволить вам залишитися на ринку.

 

 

Рекомендації щодо управління капіталом

  • Завжди використовуйте Stop Loss для обмеження збитків. Торгівля без стопу рівнозначна тому, що весь ваш депозит перебуває під ризиком і рано чи пізно брокер закриє вас по стоп-ауту.
  • Рекомендуємо використовувати метод із фіксованим ризиком. Не використовуйте більше 1-2% капіталу в одній окремо взятій угоді, інакше затяжна серія збитків призведе до значного просідання, з якого виходити потім доведеться дуже довго.
  • Контролюйте просідання рахунку, пам'ятайте про ассиметричний вплив важеля. Просідання у розмірі 20% вже можна вважати значним, а 30% - критичним. У ряді випадків корисно розробити правила ризик-менеджменту, такі як обмеження максимальних втрат на день, тиждень, місяць або загалом. По досягненню рівня максимальних втрат за рахунком необхідно переглянути торгову систему.
  • Якщо ви одночасно торгуєте багатьма інструментами, враховуйте їх взаємні кореляції. Наприклад, якщо ви одночасно торгуєте AUDUSD і NZDUSD, і в кожну угоду ви вкладаєте повний ризик, то у сумі ви отримуєте практично подвійний ризик. Австралійський і новозеландський долари дуже корелюють між собою, тому якщо по одному з них спрацює стоп-лосс, то найімовірніше, по другому теж спрацює стоп, і ви отримаєте подвійний збиток. У подібних випадках краще розподілити ризик поміж них, тобто, якщо зазвичай використовуєте 1%, то тут розподіліть по 0.5% між ними.
  • Не додавайте до збиткової позиції та не використовуйте агресивні підходи в торгівлі, такі як усереднення та мартингейл. Не використовуйте локування замість звичайних стоп-лоссів, жодних переваг воно не дає, а постійні витрати на свопи забезпечені.
  • Такі параметри як співвідношення SL/TP (1:1, 1:2, 1:3 і т.д.), правила часткової фіксації прибутку, дострокового виходу з позиції, визначаються індивідуально згідно розробленої торгової системи.

Зрештою, найголовніше правило маніменеджменту – ніколи не вкладайте останні (і тим паче, позикові) гроші в маржинальну торгівлю! Трейдинг на фінансових ринках пов'язаний із підвищеним ризиком, вкладайте сюди лише малу частину свого капіталу.