Графічні фігури продовження тренду

У цій главі розглянемо класичні фігури продовження тренду, тобто цінові формації, поява яких на графіку вказує на те, що діючий тренд, скоріш за все, продовжить хід в тому ж напрямку. Головним критерієм для формування фігур продовження тренду є інтенсивний та чітко виражений рух ціни перед його зупинкою. По суті, фігура є свого роду "перепочинком" ринку перед подальшим його ходом.

Прямокутник (Rectangle) – горизонтальна консолідація (корекція) ринку, що обмежена чіткими рівнями підтримки та опору, виникає після вираженого трендового руху. Як правило, чим довше ціна знаходиться в прямокутнику, тим вищі шанси на його завершення, і чим вужчий прямокутник, тим сильніше буде вихід із нього. На малюнку нижче бичачий варіант фігури (1) і ведмежий (2).

Після пробою та виходу за межі прямокутника ціна зазвичай проходить відстань, що дорівнює величині попереднього імпульсу («ручки») або більше. Мінімальна ціль - висота прямокутника, тобто відстань між рівнями підтримки і опору, друга ціль – 80-100% від «ручки». Стоп-лосс слід розмістити за локальний екстремум.

Прапор (Flag) – тимчасова корекція ринку. Лінії фігури розташовуються паралельно одна одній, діапазон не дуже широкий. Імпульсний рух перед початком формування фігури називається "ручка" або "флагшток". Відмінна особливість фігури - вона має нахил проти тренду. В залежності від напрямку тренду розрізняють бичачі прапори (1) та ведмежі (2).

Після пробою межі фігури і відновлення тренду ціна зазвичай проходить відстань, що дорівнює розміру "флагштоку". Відкривати позицію можна при пробитті лінії або локального екстремуму. Мінімальна ціль по профіту - висота прапора (відстань між лініями), подальша – 80-100% від висоти «флагштока». Стоп-лосс розміщується за протилежною межею прапора.

Вимпел (Pennant) – по формі нагадує трикутник з невеликою висотою і поступовим звуженням діапазона консолідації, при цьому технічні лінії фігури йдуть різнонаправлено і сходяться. Як і в попередніх випадках, безпосередньо перед фігурою є "флагшток" чи "ручка" - ділянка імпульсного руху. В залежності від напрямку тренду розрізняють бичачі моделі (1) і ведмежі (2).

Після пробою межі фігури і відновлення тренду ціна, як правило, проходить відстань, що дорівнює розміру "флагштоку". Входити в позицію можна при пробитті лінії чи локального екстремуму. Мінімальна ціль по профіту - висота вимпелу (відстань між лініями біля основи фігури), подальша – 80-100% від висоти «флагштока». Стоп-лосс розміщується за одним із локальних екстремумів фігури або за протилежною межею вимпелу.

Неважко помітити, що у всіх описаних вище графічних фігур є дещо спільне - всі вони являють собою короткострокові корекції ціни після різких спрямованих рухів і розрізняються лише за формою. По великому рахунку, не має значення яка форма у фігури, трактуються вони однаково у вигляді схеми: імпульс - корекція - повторний імпульс. Тут принципово важливо, що пошук фігури має здійснюватись на фоні швидких, виражених рухів, не слід звертати увагу на фігури, що з’явилися всередині консолідацій або на повільному ринку. Відпрацювання у всіх випадках йде за принципом - від розміру висоти фігури до величини попереднього імпульсного руху, в залежності від ряду факторів: 1) чим менший таймфрейм, тим більш ймовірно, що відпрацюється величина "ручки", 2) чим старший ТФ і чим ширший діапазон фігури, тим ймовірність стає меншою.